LOGOWANIE
WYBIERZ KRAJ
Sygnatury :
12072
Komentarze :
481
Użytkownicy :
19375

Wystaw swój komentarz
i przyznaj nam gwiazdki...

Aktualna ocena

4.94 / 5,00

gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

głosuj

SYGNATURY
Francja   -  Picardie (Pikardia)
 •  Chantilly
 •  Chantilly - de Condé (1735 - 1789)
 • Notatka historyczna
 • Książę de Condé, pan na zamku i właściciel posiadłości Chantilly, objął patronatem badania i eksperymenty prowadzone od 10 lat przez Ciquaire Cirou oraz przyznał mu w 1735 roku 20-letnią licencję na produkcję porcelany w Chantilly na wzór japoński.
  Książę był znawcą i posiadaczem bogatej kolekcji japońskiej porcelany w stylu imari, w której znajdowały się wspaniałe okazy dekoracji Kakiye, które stanowiły szczególną inspirację dla wczesnych dekoracji wyrobów z Chantilly.

  Chantilly nigdy nie przodowała w oryginalności stylu. Fabryka powstała z ideą produkcji jak najlepszych imitacji, a jej następni dyrektorzy byli zadowoleni z adaptacji kolejnych stylów. Pomimo braku oryginalności, wyroby z Chantilly posiadały wielki urok i wyróżniały się atrakcyjnym pięknem, które zapewniły im wielką popularność przez cały okres istnienia, do roku 1789.
  Po okresie Cirou kolejnymi dyrektorami fabryki byli: Antheaume, Potter, de Baynal i Lallement.

  Produkcja obejmowała: zastawy stołowe, serwisy do kawy i herbaty, kabarety, tace, dzbanki, figurki, groteskowe postaci, kwiaty, ptaki, kinkiety i świeczniki, modelowane bukiety, uchwyty do sztućców, kałamarze, puzderka, pudernice, wazy, koszyki, garnuszki, tabakiery i różne przedmioty użytkowe.

  Na początku szczególnie faworyzowano formy japońskie i chińskie do modelowania nie tylko naczyń, serwisów, tac, cukiernic, ale także figur i grotesek. Jednocześnie adaptowano wiele specyficznych form francuskich i realizowano je z największą delikatnością, wyrafinowaniem i urokiem. Później prace z Sèvres dostarczyły sporo materiału do naśladowania, którym wyroby Chantilly w żaden sposób nie ustępowały.

 •  Sygnatury


 • - okres: 1. poł. XVIII w.
  - kolor: czerwony
  - malowana


  - okres: 1. poł. XVIII w.
  - kolor: czerwony
  - malowana


  - okres: 1. poł. XVIII w.
  - kolor: czerwony
  - malowana


  - okres: 2. poł. XVIII w.
  - kolor: niebieski
  - malowana


  - okres: 2. poł. XVIII w.
  - kolor: niebieski
  - malowana


  - okres: 2. poł. XVIII w.
  - kolor: niebieski
  - malowana

 
Jeśli korzystasz z naszej bazy sygnatur, jesteś zadowolony z zasobów serwisu i zależy Ci na jego dalszym rozwoju, możesz wesprzeć nasze działania dokonując wpłaty dowolnej kwoty.
All Rights Reserved - © porcelainzone.com
REGULAMIN   -   POLITYKA PRYWATNOŚCI  -   Strona wygenerowana w 1.135 sek.