LOGOWANIE
WYBIERZ KRAJ
Sygnatury :
12072
Komentarze :
481
Użytkownicy :
19376

Wystaw swój komentarz
i przyznaj nam gwiazdki...

Aktualna ocena

4.94 / 5,00

gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

głosuj

SYGNATURY
Polska   -  Pomorze
 •  Kadyny (Cadinen)
 •  Königliche Majolika Werkstätten (1904 - 1918)
 •  -     Majolika Werkstätten Cadinen (1918 - 1944)
 • Notatka historyczna
 • Pod koniec XIX w. kupiec z Elbląga Eduard Birkner zapisał wieś Kadyny w testamencie cesarzowi Wilhelmowi II Hohenzollernowi. Kadyny stały się własnością cesarza 15 grudnia 1898 roku, a ten zachwycony pięknem jej okolic nakazał wkrótce budowę w Kadynach letniej rezydencji.
  W trakcie jej budowy okazało się, że miejscowe iły są znakomitym surowcem do produkcji ceramiki. Dlatego też Wilhelm II podjął decyzję o lokalizacji w Kadynach wytwórni ceramiki artystycznej, która była jedyną w Prusach Wschodnich i jedną z ciekawszych w Europie.

  Wytwórnia Majolika-Werkstätten Cadinen powstała w 1903/4 roku. Początkowo wytwarzano w niej wyroby wzorowane na motywach sztuki etruskiej, greckiej i włoskiego renesansu, jednak po 1918 roku wytwórnia wypracowała własny styl określany skrótem "BRG", pochodzącym od słów: "blau-rot-gold" (niebieski-czerwony-złoty) nawiązując do charakterystycznej kolorystyki jej wyrobów, będącej kompozycją: czerwieni kadyńskiej, błękitu kobaltowego i złota.

  Pod koniec lat 30. XX wieku w wyniku nawiązania współpracy ze złotnikami z Królewca, w kadyńskiej wytwórni powstawały wyroby łączące ze sobą ceramikę, srebro i bursztyn. Produkowano wazy, misy, popielniczki i inne przedmioty z uchwytami ze srebra lub bursztynu oraz obrzeżami wykładanymi srebrem.

  Oprócz naczyń, serwisów i innych przedmiotów, wytwarzano tutaj także charakterystyczne figurki zwierząt w kolorze kadyńskiej glinki oraz ceramikę architektoniczną, chętnie wykorzystywane do zdobienia budynków i pałaców.

  Wytwórnię zamknięto pod koniec II wojny światowej. Próby jej przywrócenia do aktywności w latach 50. były nieudane.

 •  Sygnatury


 • - okres: 1904
  - wycisk


  - okres: 1904 - 1907
  - wycisk


  - okres: 1910 - 1944
  - wycisk


  - okres: 1918 - 1926
  - wycisk


  - okres: 1918 - 1944
  - wycisk

 
Jeśli korzystasz z naszej bazy sygnatur, jesteś zadowolony z zasobów serwisu i zależy Ci na jego dalszym rozwoju, możesz wesprzeć nasze działania dokonując wpłaty dowolnej kwoty.
All Rights Reserved - © porcelainzone.com
REGULAMIN   -   POLITYKA PRYWATNOŚCI  -   Strona wygenerowana w 1.148 sek.